Dobrym przykładem urządzenia, które na stałe zagościło w kuchniach Polaków jest blender. Blender to maszyna, której raczej nie trzeba nikomu przedstawiać. Nie dla tego, że nazwa mówi sama za siebie- jest tak bardzo funkcjonalna, że po prostu każdy z niej korzystał, a jeżeli nawet nie miał jeszcze okazji, to na pewno posiada go w jednej z kuchennych szafek. Do czego służy blender? Do miksowania, mieszania, szatkowania, ubijania piany etc. Urządzenie niezastąpione, ale i wielofunkcyjne. Urządzenie za pomocą którego nie trzeba się wysilać i można zrobić wiele rzeczy w bardzo krótkim czasie.

Rodzaje blenderów

Blendery przybierają różne wyglądy. To także jest podyktowane ich głównym przeznaczeniem, jednak wszystkie będą miały podobną funkcjonalność. Co najwyżej na danym modelu będzie coś można zrobić szybciej, niż na innym.

Blendery ręczne

Najczęściej spotkamy blendery w kształcie podłużnym. Trzon blendera wykonany będzie z plastiku lub innego sztucznego tworzywa. Na pewno znajdą się także elementy, które utrudnią wyślizgnięcie się blendera z ręki. W zależności od jakości blendera, liczba przycisków będzie różna, jednak zasadniczo znajdują się na nim przyciski służące do wyboru szybkości obrotu. Z trzonka blendera wystaje rączka, której zwieńczenie (bądź też cała rączka) jest wymienialna. Wymienia się ją w zależności co chce się wykonać. Podstawowy zestaw rączek jest załączony do blendera, jednak nie ma przeszkód by dokupić inne, według własnej fantazji.

Zelmer ZHB1304B Zelmer ZHB1304B  Sprawdź gdzie kupić Zelmer ZHB1304B

Bosch MaxoMixx MSM88190 Bosch MaxoMixx MSM88190Sprawdź gdzie kupić Bosch MaxoMixx MSM88190

Braun Multiquick 7 MQ745 Aperitif Braun Multiquick 7 MQ745 AperitifSprawdź gdzie kupić Braun Multiquick 7 MQ745 Aperitif

Blendery kielichowe

Drugą rodziną blenderów są blendery większe, wyposażone w pojemnik. To właśnie na denku pojemnika zamieszczone są ostrza, które szatkują i miksują wrzuconą do niego zawartość. Są to blendery bardziej tradycyjne, starsze. Pomimo, że pozwalają na mniej, cieszą się niezwykłą popularnością. Idealnie nadają się bowiem do wykonywania koktajli oraz innych płynów.

Philips HR1677 Sprawdź gdzie kupić

KENWOOD SMP060SI Sprawdź gdzie kupić

Russell Hobbs Allure 20060-56 Sprawdź gdzie kupić

Do czego służy blender

Nie jest powiedziane, że blendera można używać tylko do jednego rodzaju czynności. Przekonało się o tym wielu użytkowników, którzy zaznajomieni już z jego obsługą, wykorzystują go po prostu w zależności od swoich potrzeb. Generalnie najczęściej jego zastosowania niejako „wychodzą” podczas różnych prac kuchennych. Przykładowo prawdziwą moc blendera poznamy dopiero wtedy, kiedy będziemy chcieli zrobić ciasto. Podążając za poszczególnymi punktami przepisu, będziemy mogli co chwilę znaleźć jakieś zajęcie, w którym urządzenie będzie pomocne. Nie jest to osobna opinia- prawdopodobnie każdy użytkownik to potwierdzi.

Oczywiście warto też wcześniej samemu sporządzić listę w jakich sytuacjach blender ma być wykorzystywany- dzięki temu znacznie będzie można zawęzić krąg poszukiwań, a więc także zaoszczędzić na czasie. Szukając bowiem blendera o konkretnych cechach nie będziemy musieli przekopywać się przez masę modeli, które z oczywistych względów zaraz zostaną odrzucone.

Względy estetyczne nie powinny stanowić większego problemu. Mamy tu bowiem do czynienia ze sprzętem elektronicznym- takim, który ma działać, a nie zachwycać wyglądem. Przez większość czasu będzie leżał w szafce, a więc także nie powinno się od niego wymagać, by cieszył oko. Jednak wiele urządzeń ma kilka wersji kolorystycznych, dzięki czemu można wybrać taką, która najlepiej wpasuje się w gusta kupującego.

Zakup blendera może otworzyć oczy na nowe pasje. Wiele osób lubi próbować nieznanego im dotąd jedzenia. Najczęściej spotyka się z nim jednak w restauracjach, ponieważ brak motywacji do spędzania długich godzin w kuchni jest silniejszy. Pomoce kuchenne, takie jak opisywany przez cały czas blender są bardzo często popchnięciem człowieka na głęboką wodę. Precyzyjne krojenie czy tarcie jest do zrobienia w chwilę. To bardzo dobra wiadomość dla amatorów kuchni. Warto też poszukać specjalnych książek kucharskich czy blogów internetowych, które pokazują wiele prostych dań, która da się wykonać z pomocą blendera. Taki trend jest mocno widoczny. Świadczą o tym duże ilości zakładanych w Internecie blogów kulinarnych. Warto odwiedzać strony internetowe tego typu. Pozwala to bowiem znacznie urozmaicić swoją dietę. Pomoc w zmianach jest bardzo cenna, a bardzo często pomocą taką jest technika. Jedyną wymówką przed zmianami jest więc brak posiadania odpowiedniego sprzętu. W dzisiejszym świecie jest to bardzo słaba wymówka, gdyż jak widać sprzęt bywa bardzo tani.

Blender potrafi zrewolucjonizować nie tylko technikę wykonywania potraw ale także i ich rodzaj. Ten, kto będzie z niego korzystał przez pewien czas, na pewno nie wróci już do ręcznego wykonywania jego zadań.