Miody i produkty pszczele – rodzaje

Miody i produkty pszczele

 

Miody i miodki to prawdziwy i wyjątkowy cud natury. Do tego należą do najstarszych słodkich smakołyków i leków tego świata. To, że możemy się nimi delektować, a także spożywać je w celach prozdrowotnych jest zasługą niezwykle pracowitych stworzeń, jakimi są pszczoły. Ponieważ to one wytwarzają ten jeden z najcenniejszych dla nas produktów odżywczych. Źródłem miodu są nektar kwiatowy oraz spadź. Ten pierwszy wytwarzany jest przez rośliny w nektarnikach i przywabia owady zapylające. Natomiast spadź to przetworzony przez mszyce i czerwce roślinny sok. Produkcja miodów do postaci takiej, jaką nabywamy w pięknie opakowanym słoiczku, w dobrej pasiece, jest procesem złożonym z wielu etapów. Wszystko zaczyna się rzecz jasna od zbiórki i transportu surowca do ula. Później następuje zagęszczanie i dojrzewanie miodu, i tak dalej… Analizując poszczególne etapy można naprawdę się zadziwić, jak ciekawie i intensywnie wygląda praca naszych pszczółek.

 

Miody pszczele – rodzaje

Miody występują w bardzo wielu gatunkach. I z pewnością przekonaliśmy się już o tym stojąc na bazarku przed stoiskiem z produktami pszczelimi, albo robiąc zakupy w sklepie z miodami. Każdy miłośnik tego rodzaju słodyczy z pewnością ma swój ulubiony w smaku miodek, bądź jest przekonany do konkretnej odmiany ze względu na jej właściwości i działanie prozdrowotne. Przeanalizujmy zatem te najbardziej pospolite odmiany miodów. A w szczególności poznajmy różnice w ich wyglądzie i smaku oraz surowce roślinne, z jakich one powstają dzięki niezwykłej inteligencji niepozornych pszczół..

 

Miód lipowy – panaceum na przeziębienie

Miód lipowy występujący w stanie płynnym ma barwę jasnożółtą, niekiedy bursztynową z lekko zielonkawym odcieniem. Po skrystalizowaniu zaś zmienia kolor na białożółty lub złocistożółty, z delikatnie szarym odcieniem. Jego smak jest troszeczkę pikantny, możemy też wyczuwać w nim lekką goryczkę. Natomiast nie bez powodu w zapachu przypomina kwiaty lipy. Bowiem z kwiatów tego właśnie wonnego drzewa jest otrzymywany. Powszechnie uznaje się go za jeden z najlepszych miodów. Co najważniejsze posiada liczne właściwości lecznicze, z czego najbardziej skuteczne to działanie wykrztuśne, napotne i wzmacniające. Polecany jest głównie na poprawę odporności, przy bólu gardła i w przewlekłych przeziębieniach.

 

Na uspokojenie – najjaśniejszy miód akacjowy

Miód akacjowy to kolejny równie popularny produkt pszczeli. Jego płynna postać charakteryzuje się niezwykłą barwą. Ponieważ może sprawiać wrażenie nawet przezroczystego, kiedy tak naprawdę w stanie płynnym jest słomkowy, czasem jasnożółty lub zielonkawy. Po skrystalizowaniu natomiast zmienia kolor na biały lub jasnokremowy. Jak łatwo się domyśleć w kwestii zapachu, jego aromat zbliżony jest do woni kwiatów akacji. A słodkość i jednocześnie łagodność smaku miodu akacjowego jest zarówno lubiana przez dorosłych jak i przez dzieci. Miód z akacji polecany jest głównie w stanach wzmożonego wysiłku umysłowego, w przypadku zmęczenia i spadku energii, oraz co najważniejsze działa uspokajająco. I tutaj dopiero zaczyna się lista jego dobroczynnych właściwości i jest ona naprawdę bardzo długa.

 

Miód rzepakowy – prawdziwie słodki

 

Miód rzepakowy z kolei należy do najpopularniejszych i zarazem najtańszych miodów polskich. Bardzo szybko krystalizuje, więc jako złocisty kolor także szybko zmienia się w biały lub kremowy. Początkowo pachnie intensywnie wonią kwitnącego rzepaku, zaś z czasem jego aromat słabnie. W smaku jest bardzo słodki, uważany nawet za najsłodszy ze wszystkich gatunków. Ze względu na dużą zawartość w swoim składzie glukozy miód rzepakowy jest zalecany osobom przemęczonym i wykonującym duży wysiłek fizyczny. Dostarcza on dzięki swoim właściwościom cenne dawki energii dla osłabionego organizmu. Ponadto stanowi idealny zamiennik dla białego cukru.

 

Miód wielokwiatowy – miód tysiąca kwiatów

Miód wielokwiatowy to zamknięta w jednym słoiczku niezwykła moc natury. Stanowi ją oczywiście bogata mieszanka dobroci pochodzących w przeróżnych kwiatów, krzewów i drzew, tych polnych, tych leśnych, dzikich i uprawnych. Zbierany jest również o różnych porach roku. Stąd miody wielokwiatowe mogą odbiegać od siebie barwą, a także smakiem, który zwykle jest łagodny i słodki. Natomiast ich cechą charakterystyczną jest przyjemnie słodki zapach. Miód wielokwiatowy ze względu na bardzo bogaty skład ma nieocenione dobroczynne właściwości dla organizmu. Natomiast ze względu na walory smakowe posiada bardzo szerokie zastosowanie w kuchni. Ponadto ten rodzaj miodu jest także bardzo popularnym składnikiem wykorzystywanym w kosmetyce.

 

Miody polskie – rodzime pasieki

 

Chcąc dowiedzieć się więcej na temat innych gatunków miodów, właściwości poszczególnych odmian, czy o samym procesie wytwarzania miodu najlepiej udać się do pasieki. Przy okazji zawsze można zakupić prawdziwy polski i naturalny miód. W kraju mamy wiele takich miejsc, jak na przykład Pasieka Stefanek w Mielcu, gdzie już wielopokoleniowo odbywa się produkcja miodu. Z pewnością w takim miejscu można zawsze poczuć niezwykły zapach miodu, chociażby ze świeżo pieczonego miodownika.

Możesz edytować Ribbon poniżej

Widgety w obszarze Ribbon

button