Eko opakowania dla gastronomi — jak być ekologicznym prowadząc restaurację?

Rynek obfituje w ekologiczne rozwiązania dla jednostek — metalowe rurki, butelki z filtrem, wielorazowe opakowania. Bycie eko wydaje się proste, gdy jest się indywidualną osobą, niestety nie jest takie proste dla przedsiębiorstw gastronomicznych. Restauracje, kawiarnie i cateringi toną w plastiku. Czy eko opakowania są rozwiązaniem dla gastronomii?

 

Opakowania na burgery i kubki jednorazowe

Największym ekologicznym problemem związanym z restauracjami, jadłodajniami, cateringami czy kawiarniami, są ich opakowania na jedzenie i napoje na wynos. Plastikowe sztućce, kubki i pudełka nie są ekologicznym wyborem, ale za to ekonomicznym dla przedsiębiorcy, bo często są najtańszą opcją. Czy aby na pewno? Jakie są inne opcje niż plastik?

Ekologiczne opakowania dla gastronomii

Jakie są możliwe rozwiązania obecnej sytuacji? Jest o wiele więcej sposobów zastąpienia szkodliwego plastiku w biznesie, niż się spodziewasz:

  • Opakowania PLA, czyli bio plastik. Jest to biodegradowalne tworzywo sztuczne przypominające wyglądem normalny plastik i zachowujące jego funkcjonalność.
  • Opakowania z pulpy papierowej, czyli włókien celulozy. Nie tylko są lepsze dla środowiska, ale też dłużej zachowują temperaturę posiłku, więc trafi on do klienta cieplejszy!
  • Opakowania i sztućce z otrębów, to jedna z najbardziej oszczędnych i wydajnych opcji. Ich produkcja nie wymaga wiele wody, surowców, czy chemikaliów, a samo tworzywo jest biodegradowalne.
  • Opakowania z trzciny cukrowej.
  • Opakowania, sztućce, mieszadełka i ozdoby drewniane i bambusowe to inna świetna w pełni naturalna alternatywa dla plastiku.

Eko opakowania w gastronomii, czy warto?

Stojąc przed szerokim wyborem ekologicznych alternatyw dla plastiku, można sobie zadać pytanie, czy warto? Chociaż ceny biodegradowalnych pojemników ciągle spadają, przez co różnice w cenach nie są już argumentem przeciw, to nie o pieniądzach trzeba tu sobie powiedzieć, ale o ludziach. Ekologia stała się ważnym tematem dla wielu osób i ignorowanie jej jako czynnika biznesowego może być strzałem w kolano. Najczęstszą uwagą, jaką zgłaszają klienci cateringów dietetycznych, jest cała masa plastikowych opakowań, w których przychodzą posiłki. Każdy barman, barista, czy kelnerka codziennie słyszą uwagi o szkodliwości plastikowych rurek, czy gorących napojów na wynos w plastiku. Coraz częściej się też zdarza, że klienci przychodzą z własnymi kubkami, czy opakowaniami. Świadomość ekologiczna wzrasta i klienci wybierają miejsca, które też myślą o ekologii.

 

Jaki eko opakowanie wybrać?

Wybór eko opakowania do gastronomii jest kwestią osobistej preferencji i rodzaju produktu, który sprzedajemy. Jeśli jest duże prawdopodobieństwo, że posiłek odgrzewany lub mrożony, warto pomyśleć o opakowaniach z bagassy. Wyjątkową popularnością cieszą się też opakowania z bio plastiku, czyli PLA – jednorazowe, lekkie i trwałe opakowania. Warto dostosować swoje ekologiczne wybory do swojej restauracji i zastanowić się, jakie rozwiązania najbardziej przypadną do gustu klientom.

Możesz edytować Ribbon poniżej

Widgety w obszarze Ribbon

button